BKV.hu

Kik állnak a bliccelők mögött?

Egyesek folyamatosan, több fórumon megkérdőjelezik a BKV Zrt. azon törekvéseit, hogy a társaság minél hatékonyabban fellépjen a nem fizető utasaival szemben. Csodálkozunk ezeken az állításokon, hiszen idei évben várhatóan 10,5-11milliárd forint kárt okoznak a bliccelők. Ebből az összegből akár 150 új buszt is beszerezhetne a társaság. Kinek lehet az érdeke, hogy ezt a pénzt ne próbáljuk meg beszedni?
A BKV Zrt. vezérigazgatójának pályázati programjában is fontos a bemeneti ellenőrzés fokozása éppen a fizető utasok érdekében. "A jegyellenőrzést bővíteni kell, a kiemelt helyeken (pl. 4-6-os villamos peronja, gyorsforgalmi buszok, stb.). Ez egyrészről javítja a finanszírozási helyzetet, másrészt pozitív irányba befolyásolja az utasok fizetési morálját."
A bemeneti ellenőrzések fokozásának köszönhetően sokkal kevesebb konfliktushelyzetbe kerülnek az utasok, hiszen nem büntetésre helyezzük a hangsúlyt, hanem a büntetést megelőző ellenőrzést folytatunk. Ezzel is bizonyítjuk, nem a pótdíjazás a célunk, hanem az, hogy minél több potyautast szoktassunk át a rendszeres jegyvásárlásra. Ez a rendszer sokkal költségkímélőbb, hatékonyabb, kulturáltabb, mint az utólagos büntetés. Végleges megoldást az elkövetkező időben bevezetendő elektronikus bemeneti ellenőrző rendszertől (e-ticketing) várja a társaság, mely automatikusan kiszűri a bliccelő utasokat.
A BKV Zrt. célja az utazóközönség elégedettségének növelése, hiszen a fokozott felszíni jegyellenőrzés továbbra is fizető utasaink érdekeit szolgálja.
Fontos azonban azt is megemlíteni, hogy a tavaly márciustól a metróknál bevezetett fokozott ellenőrzés tapasztalataiból kiindulva tisztábbak a BKV járatai, állomásai, nőtt az utasok biztonságérzete, és a megtakarításból a szolgáltatás javítására is többet tud fordítani a társaság. Ezzel kapcsolatban számos köszönő levél is érkezett társaságunkhoz, amelyekben fizető utasaink elégedettségüket fejezik ki, hogy mindent megteszünk a bliccelés visszaszorítása érdekében.
A tegnap este az MTI által közölt állításokkal kapcsolatban azt a tájékoztatást adjuk, hogy a BKV Zrt. pénteki közleménye szerint 2008. júniusig 200 ezer esetben kezdeményeztek pótdíjazást. Ez teljes egészében összhangban van a társaság július 15-én kelt közleményével, mely arról szólt, hogy elkapták a 300 ezredik bliccelőt. A két időpont között eltelt másfél hónap alatt nőtt a bliccelők száma, ugyanakkor a potyautasok elkapása nem minden esetben jelenti a pótdíjazás kezdeményezésének elindítását, jelenthet helyszíni bírságot is.