BKV.hu

Jóváhagyásra javasolta a Főpolgármesteri Kabinet a BKV paraméterkönyv-tervezetét

A javaslat a fizető utasok számának közel 10%-os csökkenését figyelembe véve készült

A Főpolgármesteri Kabinet mai ülésén jóváhagyásra javasolta a BKV Zrt. 2008-as Paraméterkönyv módosítási tervét. A javaslat kidolgozásakor a szakemberek figyelembe vették a Társaság környezetében bekövetkezett olyan fontos változásokat, mint a fizető utasok számának közel 10%-os csökkenése, vagy a városszerkezetben bekövetkezett átalakulás. A tervezett Paraméterkönyv gazdasági hatásaira vonatkozó részletes vizsgálat eredményeképpen megállapítható, hogy összességében 4,9 %-os vonali kilométer-, valamint 4,3 %-os vonali férőhelykilométer csökkenéssel lehet számolni. Amennyiben a paraméterkönyv módosítása zöld utat kap, a változások augusztus végére valósulhatnak meg.

A BKV Zrt. külső szakértők bevonásával 2007 októberében kezdte meg az új Paraméterkönyv elv- és kritériumrendszerének kidolgozását, valamint az ehhez kapcsolódó szakmai és társadalmi egyeztetéseket. 2008. február 21-re elkészült a 2008. évi Paraméterkönyv első változata. Az azóta eltelt időszakban a BKV Zrt. lebonyolította a második körös - a kerületi és agglomerációs önkormányzatokkal megtartott - egyeztetéseket, és ezeket a véleményeket beépítve folytatta a továbbtervezést.
A javaslat kidolgozásakor az említetteken túl a szakemberek figyelembe vették a Társaság környezetében bekövetkezett olyan fontos változásokat, mint a fizető utasok számának közel 10%-os csökkenése, vagy a városszerkezetben bekövetkezett átalakulás.
A menedzsment-váltással a Társaság 2007 januárjában megkezdte stabilizációs és hatékonyságnövelő programját, a program nélkül a Társaság üzemi vesztesége 2008. évben 11,5 milliárd forinttal kedvezőtlenebbül alakulna.
A cég alulfinanszírozottsága azonban változatlan, adósságállománya folyamatosan nő. A fejlesztésekhez a BKV Zrt. és a Tulajdonos Fővárosi Önkormányzat a korábbi években a pénzügyi lehetőségeihez mérten biztosított forrást. Mindezek ellenére a társaság eszközeinek műszaki állapota folyamatosan romlik, elmarad a meglévő eszközpark, járműállomány szükséges fejlesztése, illetve a műszaki állapotot megőrző felújítások végrehajtása, melyhez az elkövetkező néhány évben évente mintegy 26 milliárd forint forrásra lenne szükség.
A BKV Zrt. közép- és hosszú távú, pénzügyi és gazdasági egyensúlyának biztosítása tehát csak a BKV Zrt., a Főváros és az állami szervek együttes szerepvállalásával lehetséges. A Társaság a finanszírozás biztonságának megteremtésével tudja biztosítani hosszú távon a Paraméterkönyvben megrendelt szolgáltatások színvonalát.