BKV.hu

Budapest közlekedése akkor és most

Újabb képzőművészeti alkotás a 4-es metró építési palánkján Ezúttal a Szent Gellért téri állomás palánksorára került óriáskép

Budapest közlekedése akkor és most címmel újabb képzőművészeti alkotást adott át ma délelőtt a 4-es metró építési palánksorán a DBR Metró Projekt Igazgatóság és az alkotó Théba Művészeti Akadémia. A festmény része annak a kiállítás- és rendezvénysorozatnak, amellyel a metróépítők szeretnék támogatni a kultúrát és formálni a városképet.

Európa egyik legszebb és legkorszerűbb metrója épül ma Budapesten, ami szeretne a főváros modern, 21. századi szimbólumává válni. Ennek a célkitűzésnek a részeként már most, a megvalósulás fázisában fel kívánjuk karolni a kultúrát, a modern művészetet, a különleges kezdeményezéseket.

A Rákóczi téri állomás palánkjain tavaly óta láthatók modern képzőművészeti alkotások, illetve nemrég egy grafiti világverseny legjobb munkáiból is kiállítás nyílt. A Kálvin téren egy metrószerelvényt festettek fiatal művészek a palánksorra a kerület egyik kulturális rendezvényének ajánlójával, a Gellért téri óriásképen túl a közeljövőben hasonló, a főváros szépségét bemutató alkotásokat tervezünk a Fővám, a Kálvin, illetve a Baross térre is, de terveink között szerepel az Etele téri, valamint a Népszínház utcai palánkok grafiti legálfallá nyilvánítása, sőt szeretnénk egy földalatti színházi előadást, illetve koncertet is szervezni az ősz folyamán.


DBR Metró Projekt Igazgatóság



A THÉBA Művészeti Akadémiáról

A THÉBA Művészeti Akadémia is csatlakozott ahhoz a kezdeményezéshez, amelynek célja a metróépítés környezetének szépítése. Az Akadémia közérdekű céljai megvalósításának egyik formáját látja ebben a lehetőségben: szeretnék megmutatni, hogy még a városi közlekedés mindennapi problémáiból is lehet pozitív kiutat találni a művészet eszközeivel. Egy utcai palánkkép próbatétel a befogadónak is: akarja-e hogy szebb legyen a környezete? Elfogadja-e a kezdeményezést, hogyan nyilvánítja ki véleményét? Az Akadémia szívesen fogadja a visszajelzéseket. (A weblap címe: http://theba.info.) Az első ez a 10mx1,80m méteres kép, amelyet a Gellért téri palánkhoz terveztek. Ezt remélhetőleg hamarosan továbbiak is követik majd más helyszíneken: Kálvin tér, Fővám tér. Minden helyszínhez más és más képet készítenek, a tervek egyeztetése és az előkészületek már zajlanak.

Technikai jellemzők:
Speciálisan ponyvára készített kültéri festékkel (Unico ponyvafesték, forgalmazója a Sarolta Bellon Kft.) dolgoztak az alkotók, amelyeket művészi célra tudomásuk szerint nem használtak még. Mivel ponyvára festették, nem közvetlenül a palánkra, a kép mobil kivitelezésű.

Művészeti szempontok:
Kivételes lehetőség az utcán, ekkora méretben, minden térbeli intimitás nélkül megteremteni a nézővel való kapcsolatot, ez nagy kihívás és az Akadémia szeretne ennek megfelelni. A klasszikus művészeti produktumok ritkán kerülnek az utcára - ez egy új és szokatlan médium, ami a legszélesebb közönséggel teremt kapcsolatot. Hatása hasonló, mint egy óriásplakáté, azonban tartalma egészen más: nem fogyasztásra ösztönöz, hanem közösséget épít. Ezt azzal éri el, hogy közös értékeket, szimbólumokat jelenít meg, bemutat egy fejlődési folyamatot, amelynek mi, mai budapesti emberek is részesei vagyunk. Eközben a térhatároló csupasz palánk helyén képzőművészeti alkotás jelenik meg.

A nagyközönség augusztus 20-tól láthatja az első THÉBA palánkképet. Művészeti vezetők: Pataki Gábor és Csí-Komor Krisztina. Alkotók: Csí-Komor Krisztina, Mácsai Krisztina, Márton Boglárka, Pataki Gábor, Pikó Szilvia és Szűcs Orsolya. Projektvezető: Horváth Terézia