BKV.hu

Graffiti ellenes kampány

 



Összefogás a rongálók ellen!
Graffiti – művészet vagy vandalizmus?
A graffiti egyidős a történelemmel: az antik civilizációk falairól eredezteti magát. Ókori görög középületeken, Egyiptomban és a Római Birodalom terein egyaránt megtalálható volt, ámbár cseppet sem hasonlít mai változatára. Az ókori firkálók célja pontosan megegyezett a maiakéval: lenyomatot hagyni önmagukról, felkelteni a figyelmet, vagy üzenni valamit, belekiabálni a világba, politikailag odamondani, esetleg egyszerűen csak poénkodni.

Hazánkban a falfirkák a kilencvenes évek elején kezdtek csak igazán elburjánzani. A tengerentúlról elindult óriási divathullám az „itt jártam” típusú tag-ekkel tette le kézjegyét Magyarországon. Később már megjelentek a konkrét üzenetet nem tartalmazó „falfestmények” is, majd 2000 környékén a „street art” is megérkezett. Utóbbi már-már művészi szintű alkotás – például az angol Banksy műveiért a gyűjtők súlyos összegeket képesek fizetni. De nevezhetjük akárhogy, ez nem vigasztalja azokat, akik nap, mint nap kénytelenek szembesülni velük.

Vannak, akik úgy gondolják, hogy a graffiti, a falfirka, a művészi önkifejezés egyik eszköze. De mindennek megvan a maga helye, és bizton állítjuk, hogy ezek nem a közpénzekből fenntartott tömegközlekedési eszközök. A művészi értékkel nem bíró, öncélú vandalizmus, a firkálás, az üvegkarcolás, a graffitizés minden évben óriási kárt okoz a cégnek és így az utasoknak is, helyreállításuk éves szinten mintegy százmilliós költséget jelent a BKV-nak.




Összefogás a rongálók ellen!


Ön sem engedné, hogy az autójában firkáljanak, ugye? És ugye Önnek sem tetszik, ha a buszon, villamoson vagy a metrón filcrajzok, tag-ek éktelenkednek?

A járművek tisztaságának megőrzése közös érdekünk, a firkálás, tag-elés (amikor az elkövető saját szignóját gyorsan felviszi a felületre, bármilyen eszközzel) és graffitizés pedig általános probléma nemcsak a BKV, hanem az utasok számára. Folyamatosan újabb és újabb technikákat tesztelünk annak érdekében, hogy megvédjük járműveink tisztaságát. ,de így is jelentős költséget jelent a firkálás, utasainknak pedig bosszúságot, kellemetlenséget okoz, hogy nem megfelelő tisztaságú járművekkel utaznak. A károk helyreállítására fordított összeg minden egyes forintját járműfejlesztésre, a szolgáltatás javítására fordíthatná a BKV.

A rongálások akár tíz évig terjedő szabadságvesztéssel is büntethetőek, valamint a károkozás mértékétől függően 30.000 – 270.000.000 forintig terjedő pénzbüntetés is kiróható az elkövetőre. A közös vagyon sérelmére elkövetett graffitizés megfékezéséhez közös összefogásra van szükség és meggyőződésünk, hogy ez eredményre vezethet. A BKV minden esetben együttműködik a rendőrséggel és minden segítséget megad. Reméljük, a jövőre vonatkozóan visszatartó erőt jelent, amikor a járműveinken elhelyezett kamerák figyelik az utasteret.

A rongálók kézre kerítéséhez azonban továbbra is összefogás szükséges, ezért kérjük, Akik érdemi információkkal segíthetik a rendőrség munkáját, jelentkezzenek a rendőrség 107-es, illetve 112-es segélyhívóján vagy a BKK Ügyfélszolgálat +36 (1) 3 255-255 telefonszámán, illetve a bkk@bkk.hu e-mail címen.

Ezúton köszönjük meg a közreműködését és a segítségét utasainknak, kollégáinknak, a rendőrségnek, illetve mindenkinek, aki hozzájárult az elmúlt időszakban a rongálók kézre kerítéséhez.